Bilgi ve Rezervasyon 0 530 973 63 92 Whatsapp Ţçin Třkla ! ;                       
Green Termal Otel Green Termal Otel - Hakkřmřzda Green Termal Otel - Odalar Green Termal Otel - Banyolar Green Termal Otel - Restaurant Green Termal Otel - Toplantř Odasř Green Termal Otel - Aktiviteler Green Termal Otel - Galeri Green Termal Otel - Ţleti■im
Ba■lřksřz Belge

 

Yalova, bugünkü idari bölünü┼če göre, merkez ilçeyle birlikte 6 ilçeden olu┼čmaktad─▒r.

─░lçeler; Yalova Merkez, Alt─▒nova, Armutlu, Ç─▒narc─▒k, Çiftlikköy ve Termal'dir.

Yalova'n─▒n 6 ilçe belediyesi ile birlikte, toplam 15 belediyesi bulunmaktad─▒r; merkez ilçede 1 (Kad─▒köy), Alt─▒nova'da 3 (Kaytazdere, Suba┼č─▒ ve Tav┼čanl─▒), Ç─▒narc─▒k'ta 4 (Koruköy, Esenköy, Kocadere ve Te┼čvikiye) ve Çiftlikköy'de 1 (Ta┼čköprü) belediyesi ve toplam 43 köyü vard─▒r.

Armutlu Yar─▒madas─▒'n─▒n kuzey k─▒y─▒s─▒ ile Samanl─▒ Da─člar─▒'n─▒n kuzey eteklerine kurulmu┼č olan Yalova, Türkiye'nin kuzeybat─▒s─▒nda, Marmara bölgesinin güneydo─ču kesiminde yer almaktad─▒r.─░lin kuzeyinde ve bat─▒s─▒nda Marmara denizi,do─čusunda Kocaeli,güneyinde Bursa (Orhangazi-Gemlik ve ─░znik ilçeleri) ve Gemlik körfezi yer almaktad─▒r. 
Yalova ilinin kuzeyinden güneybat─▒s─▒na kadar olan s─▒n─▒rlar─▒ Marmara Denizi ile çevrilmi┼čtir.K─▒y─▒lar,girintili ç─▒k─▒nt─▒l─▒ bir özellik göstermez. Yalova'n─▒n 39-40º kuzey enlemi, 29-61º do─ču boylamlar─▒ aras─▒nda denizden yüksekli─či 2 metre, en yüksek noktas─▒ 926 metredir.839 kilometrekarelik bir alan─▒ ile ülke yüzölçümünün % 0.11'lik bölümünü kapsamaktad─▒r. 
Yalova, yüzölçümü itibariyle Türkiye'nin en küçük ilidir ve denize en uzun k─▒y─▒s─▒ olan ( 105 km ) turistik illerinden de birisidir. Yalova,verimli ve bereketli ovalara sahiptir.Ç─▒narc─▒k, Gökçedere, Kirazl─▒,K─▒l─▒çköy ve Ta┼čköprü ile deniz aras─▒nda birbirinden alçak tepeciklerle ayr─▒lan büyüklü küçüklü ovalar olu┼čmu┼čtur.Bu ovalar,akarsular boyunca uzanmakta olup çevrelerinde meyvecilik,sebzecilik yap─▒lmaktad─▒r.

 Yalova'n─▒n toplam yüzölçümünün( 847,000 ha ) %82 'si,tar─▒m arazisi ( 221,730 ha ), orman alan─▒(468,090 ha) ve çay─▒r-mera arazisinden( 7,944 ha ) olu┼čmaktad─▒r. ─░lin bitki örtüsünü makiler ve ormanlar olu┼čturmaktad─▒r.Samanl─▒ Da─člar─▒'n─▒n kuzey ve güneyinde vadi içlerinde bulunan makiler,bu kütlenin etekleri boyunca kesintili ┼čeritler ve parçalar halinde bulunurlar.
Yalova'n─▒n güneyindeki dik yamaçlar tümüyle gür bir orman örtüsü ile kapl─▒d─▒r.Ormanl─▒k alanlarda genellikle kay─▒n,me┼če,gürgen,k─▒z─▒lc─▒k,kestane ve ─▒hlamur a─čaçlar─▒ görülür.
Yalova'daki ormanlardan çevrenin odun ve kereste ihtiyac─▒ kar┼č─▒lanmaktad─▒r.

AKARSULAR 
Yalova'daki en önemli akarsular,kayna─č─▒n─▒ Samanl─▒ Da─člar─▒'ndan al─▒r.Gemlik ilçesi s─▒n─▒rlar─▒ içinde,uzunlu─ču 40 km debisi 3943 km/sn ve y─▒ll─▒k su hacmi 120.000.000 metreküp olan Selimandra deresi do─čmaktad─▒r.Derea─čz─▒ denilen yerden Samanl─▒ deresi ad─▒n─▒ alarak denize dökülür.En geni┼č ve en uzun akarsudur.Bol su ta┼č─▒r.Nacakl─▒ deresi bölümünde ormanlar aras─▒nda,Sudü┼čen mevkii'nde 30 metrekarelik bir ┼čelale bulunur.Alt─▒nova ilçesinde, Hersek deltas─▒n─▒n olu┼čmas─▒n─▒ sa─člayan Yalakdere bulunmaktad─▒r.Di─čer önemli akarsular ; Kocadere deresi,Karpuz dere,Samanl─▒ deresi,Safran deresi,Balaban deresi,Elmal─▒k deresi,Sultaniye deresi ve K─▒l─▒ç deresidir.

DEN─░ZLER 
Yalova ilinin kuzeyinden güneybat─▒s─▒na kadar olan s─▒n─▒rlar─▒,Marmara Denizi ile çevrilmi┼čtir.K─▒y─▒lar girintili-ç─▒k─▒nt─▒l─▒ bir özellik göstermez.Sahil ┼čeridi dar olmakla birlikte, do─čal plaj özellikleri göstermektedir.Yalova ili k─▒y─▒lar─▒ kumsal,sadece Ç─▒narc─▒k ve Esenköy sahilleri çak─▒lta┼čl─▒d─▒r. 
 
GÖLLER 
Yalova'n─▒n tek do─čal gölü Kocadere beldesinin güneyindeki Delmece Yaylas─▒ civar─▒nda bulunan ve Dipsiz Göl ad─▒yla bilinen krater gölüdür.Bunun d─▒┼č─▒nda Termal ilçesinde Gökçe Baraj Gölü bulunmaktad─▒r.

YAYLALAR 
─░lin en önemli yaylas─▒, Kocadere ve Te┼čvikiye beldelerinin güneyinde yer alan Delmece Yaylas─▒'d─▒r.Bu yayla,çam ormanlar─▒yla kapl─▒d─▒r.Delmece Yaylas─▒'na Te┼čvikiye'den ayr─▒lan toprak yolla ula┼č─▒labilir.
 

   


Ba■lřksřz Belge
Odalar
- Standart Oda
- Suit Oda
- Apart Oda
Green Termal
Yalova Termal
Termal - Sřcak Su
Anasayfa / Hakkřmřzda / Odalar / Banyolar / Restaurant /  Toplantř Salonu

Aktiviteler / Galeri / Lobby - Fitness Center - Green Bar / Ziyaretši Defteri / Ţleti■im
Sosyal A­lar :    Facebook   Twitter  
copyright ę 2013 TŘm Haklarř Gizlidir